Wiosenna pielęgnacja trawnika
Wiosną, gdy gleba już przeschnie wykonujemy wałowanie trawnika. Zabieg ten ma na celu zlikwidowanie nierówności oraz ograniczenie nadmiernego parowania gleby. Bardzo ważnym czynnikiem jest również odpowiednia kwasowość gleby trawnika.
Miasto pełne ogrodów
Z inicjatywy Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu zorganizowany został cykl wykładów i dyskusji pt. „Spotkania z Architektem Krajobrazu”.
Sukces ma kolor zielony – Gardenia 2019
Na kilka dni Poznań stał się stolicą ogrodnictwa i architektury krajobrazu, a to za sprawą tragów Gardenia, które odbyły się w dniach 21 do 23 lutego 2019 r.
Moda na trawy ozdobne
Trawy ozdobne mają coraz większe znaczenie. Do nasadzeń w ogrodzie używane są zarówno trawy sprowadzane z innych stref klimatycznych, jak i gatunki pospolite, łąkowe.
Rola i znaczenie zieleni w mieście - Wyspy ciepła w mieście
Wzrost koncentracji zanieczyszczeń powietrza obserwuje się wraz ze wzrostem temperatury. W czasie upałów, przy bezwietrznej pogodzie temperatury w centrum miasta mogą być większe nawet o 10oC od obszarów na jego peryferiach.
Rola i znaczenie zieleni w mieście
Życie w mieście nie oznacza rezygnacji z kontaktu z przyrodą. Zieleń miejska może być obecna przy różnych typach zagospodarowania przestrzeni.
Rola i znaczenie zielenie w mieście - wzmacnianie więzi międzyludzkich
Zieleni miejskiej przypisuje się również funkcję społeczno – wychowawczą. Polega ona na wzmacnianiu więzi międzyludzkich, integracji i nawiązywaniu kontaktów społecznych.
Rola i znaczenie zielenie w mieście - zmniejszenie hałasu
Nieustanny postęp i rozbudowa miast są związane z równoczesnym wzrostem poziomu hałasu, który jest traktowany jako uciążliwość oddziałująca negatywnie na samopoczucie człowieka.
Rola i znaczenie zielenie w mieście - szybszy powrót do zdrowia
U pacjentów szpitali, którzy mieli możliwość spoglądania z okna na widok terenów zieleni okres powrotu do zdrowia jest krótszy w porównaniu do pacjentów, których widok z okna pozbawiony jest roślinności.
Rola i znaczenie zielenie w mieście - Świadomość znaczenia zieleni w mieście
Dla mieszkańców centrum miasta kontakt z przyrodą ograniczony jest niekiedy tylko do zieleni towarzyszącej budynkom i trasom komunikacyjnym, natomiast zalecana powierzchnia terenów zieleni przypadająca na jednego mieszkańca to minimum 8 - 15 m2.
Rola i znaczenie zielenie w mieście - produkcja tlenu
Znaczenie dla miejskiego klimatu ma także fakt, iż rośliny wiążą w tkankach węgiel i wytwarzają tlen.
Rola i znaczenie zielenie w mieście - funkcja estetyczna
Podstawowa rola jaką ma spełniać zieleń w mieście wynika z jej walorów estetycznych.
Rola i znaczenie zielenie w mieście - obniżenie stresu
Znaczenie biologiczne zieleni można określić jako fitosanitarne, ponieważ ma związek z polepszeniem warunków życia i zdrowia człowieka.
Rola i znaczenie zielenie w mieście - obniżenie zanieczyszczeń powietrza
Obecność zieleni ma szczególne znaczenie dla poprawy jakości powietrza w mieście, ponieważ rośliny pochłaniają lub rozpraszają znaczące ilości zanieczyszczeń.
Rola i znaczenie zielenie w mieście fitoncydy
Dla zdrowia człowieka nie bez znaczenia są fitoncydy - bakteriobójcze substancje wydzielane do powietrza przez liście, kwiaty lub korę.
Rola i znaczenie zieleni w mieście - Jonizacja powietrza
Istotne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka ma zjawisko elektryzacji (jonizacji) atmosfery. Środowisko jest przeładowane jonami dodatnimi („ciężkimi”), których źródłem są między innymi promieniowanie radiowe i ultrafioletowe.
Zalety posiadania własnego ogrodu
Każdy kto jest właścicielem ogrodu jest w stanie podać zalety wynikające z jego posiadania. Mimo, że wiele osób ogranicza się do wprowadzania na swojej działce roślin iglastych i trawnika, aby ogród pozostał jak w najmniejszym stopniu bezobsługowy. Warto jednak się zastanowić i przeanalizować jak dużo zalet kryje w sobie ogród, nawet ten najmniejszy.
Żywopłoty nie tylko iglaste
Żywotnik zachodni zyskał szczególną popularność w Polsce. Posadzony gęsto i przycinany może stworzyć jednolitą ścianę zieloną i stanowić tło dla innych roślin.
Walory traw ozdobnych
W zależności od gatunku i odmiany trawy mogą mieć różnorodny pokrój: od kulistego przez stożkowaty, fontannowy do kolumnowego po formy nieregularne.
Targi GARDENIA sposobem na wprowadzenie wiosennej aury!
W tym roku odbyła się XII edycja targów Gardenia, które stanowią platformę wiedzy i doświadczenia ludzi pracujących w branży ogrodniczej z całej Polski. Nie mogło nas tam zabraknąć, ponieważ targi to moc inspiracji i szansa, by zaczerpnąć wiedzy o trendach w nadchodzącym sezonie.
Trawnik „nietrawiasty”
Pod koronami drzew, na skarpach i innych trudnych terenach, gdzie nie jest możliwe założenie trawnika bądź prowadzenie jego dalszej pielęgnacji, warto zastosować tzw. trawnik nietrawiasty.
Łąki kwietne
Człowiek w poszukiwaniu miejsca do odpoczynku często podświadomie szuka kontaktu z naturą. Jest to jego naturalna reakcja. Powszechnie wiemy, że przebywanie z przyrodą nas uspokaja i wycisza.
Kasztanowiec czerwony – Aesculus x carnea
Kasztanowce białe są bardzo popularne w Polsce, mimo, że nie stanowią rodzimego gatunku. Ze względu na coroczne żerowanie szrotówka kasztanowcowiaczka na tych drzewach, coraz częściej stosuje się zamiennik w postaci kasztanowca czerwonego.
Czosnek olbrzymi - Allium giganteum
Czosnek olbrzymi w ostatnich latach stał się pożądaną rośliną wśród miłośników ogrodów. Zawdzięcza to swoim dużym, kulistym i efektownym kwiatostanom.
Dlaczego chcemy mieć ogród?
Urządzanie ogrodu nie jest modą ostatnich czasów. Pierwsze ogrody ludzie tworzyli jeszcze przed naszą erą, czego przykładami są starożytna Grecja, Egipt i Mezopotamia.
Tajemnice cięcia roślin – warto wiedzieć!
Nieprzycinane hortensje tworzą drobniejsze kwiaty i szybciej się starzeją.
Nasz pierwszy ogród
Wraz z zakończoną inwestycja jaką jest budowa domu jednorodzinnego, a czasem już na jej etapie zaczynamy rozważać jak podejść do tematu ogrodu. Dla wielu osób może to być pierwsze zetknięcie się z założeniem i pielęgnacją zieleni.
Magnolie
Magnolie najefektowniej prezentują się jako solitery, czyli rośliny posadzone pojedynczo w celu ukazania walorów dekoracyjnych wybranego gatunku.
Targi zakończone, sezon rozpoczęty
3 marca 2017 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w XI edycji Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA uznawanych za najbardziej widowiskowe targi w Polsce.
Krzewy iglaste przebarwiające się zimą
Jeśli zauważyliśmy, że w ogrodzie posiadamy niewiele roślin zdobiących ogród zimą, warto pomyśleć o wzbogaceniu rabat o ciekawe odmiany iglaków, które przebarwiają się w okresie zimowym.
Szkolenie – Chirurgia drzew
Na terenie kampusu uniwersytetu SGGW w Warszawie uzupełniliśmy naszą wiedzę teoretyczną na temat cięcia drzew i krzewów ozdobnych.
Jodła koreańska – Abies koreana
Jodła koreańska spośród wielu gatunków iglaków jest gatunkiem wartym polecania. Charakteryzuje się ładnym pokrojem – szerokostożkowym oraz powolnym wzrostem.
13 stycznia w Gdańsku dowiedzieliśmy się, Co W Trawie Piszczy!
13 styczna 2017 r. miała miejsce Konferencja Co W Trawie Piszczy łącząca branżę zieloną.
Rośliny kwitnące zimą
Zaletą niektórych krzewów jest to, że podczas gdy pozostałe rośliny są jeszcze w stanie spoczynku, one kwitną nawet w czasie mroźnych temperatur.
Szkolenie Libet na start sezonu 2016
Producenci Libet przygotowali dla architektów krajobrazu i wykonawców na terenie Centrum Wystawienniczo –Kongresowego AMBEREXPO w Gdańsku szkolenie, na którym poruszono zagadnienia ważne zarówno na etapie projektowania, jak również realizacji nawierzchni.
Bielenie drzew
Silne nagrzewanie pni drzew przez promienie słoneczne pobudza ich tkanki do życia, które w wyniku następującego później gwałtownego spadku temperatury w nocy, mogą ulec uszkodzeniu.
Powojniki
Powojniki to rośliny należące do grupy pnączy. Są dość popularne w uprawie. W szkółkach roślin ozdobnych czy innych sklepach ogrodniczych jest szeroki wybór odmian.
Rośliny cieniolubne
Mimo pozorów istnieje wiele bylin i krzewów cieniolubnych, które można wykorzystać w ogrodzie. Bardzo dobrze na takim stanowisku sprawdzi się bukszpan wieczniezielony.
Udział w największym wydarzeniu branży ogrodniczej Gardenia 2016
Wystawa Gardenia odbyła się w dniach 25 – 27 lutego.
Wystawa roślin ozdobnych
22 lutego 2016 r. gościliśmy na wystawie materiału szkółkarskiego w Wejherowie.
Szyszki na świerku czy groźny szkodnik?
Na świerku pospolitym bardzo często można zaobserwować narośla przypominające szyszki.
Porady ogrodnicze na grudzień
Jeśli temperatura w grudniu przekracza 6*C, nawet przez większość miesiąca, warto zastosować preparaty chemiczne na bazie oleju parafinowego (np. Promanal) przeciwko przędziorkom i ochojnikom;
Porady ogrodnicze na listopad
PH ziemi w warzywniku powinno kształtować się na poziomie 5,6 – 7,2. W celu odtworzenia ph można wykonać wapnowanie, które bardzo wysusza ziemię, więc jesień jest do tego zabiegu jak najbardziej odpowiednią porą.
Porady ogrodnicze na październik
W marcu, gdy temperatura będzie oscylowała powyżej zero stopni rozpoczynamy usuwanie zabezpieczeń roślin przed zimą. Odkrywamy: różaneczniki, azalie, magnolie, budleje, powojniki, róże, hortensje itd.
Porady ogrodnicze na sierpień
Pod koniec sierpnia można wykonać podział bylin, jednak nie później, ponieważ mogą mieć kłopoty z przezimowaniem.
Porady ogrodnicze na lipiec
Ze względu na wysokie nasłonecznienie w okresie letnim oczka wodne powinny być przysłaniane, aby zapewnić wodzie jedynie 6 godzin dostępu do światła. Pamiętać należy o uzupełnianiu wody.
Porady ogrodnicze na maj
Maj jest miesiącem wzmożonego ataku mszyc, dlatego też warto zabezpieczyć przed nimi róże poprzez zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin.
Porady ogrodnicze na marzec
W marcu, gdy temperatura będzie oscylowała powyżej zero stopni rozpoczynamy usuwanie zabezpieczeń roślin przed zimą. Odkrywamy: różaneczniki, azalie, magnolie, budleje, powojniki, róże, hortensje itd.
Porady ogrodnicze na luty
W słoneczne i suche dni rozpoczynamy cięcia pielęgnacyjne roślin kwitnących latem na wieloletnich pędach takich jak żylistki, berberysy, karagany.
Porady ogrodnicze na styczeń
Zimą należy pamiętać o usuwaniu nadmiaru śniegu z drzew i krzewów, co dotyczy szczególnie form kolumnowych i piennych.