Walory traw ozdobnych
W zależności od gatunku i odmiany trawy mogą mieć różnorodny pokrój: od kulistego przez stożkowaty, fontannowy do kolumnowego po formy nieregularne.
Kształt kulisty kojarzony jest głównie z niskimi okazami tworzącymi kępy, np. kostrzewami. Podobny do kulistego, jest pokrój fontannowy, którego doskonałym przykładem są gatunki z rodzaju Pennisetum, o łukowato „rozlewających się” liściach.
Sztywno, pionowo ułożone łodygi i liście oraz wąskie i wysokie kępy niektórych gatunków, takich jak Calamagrostis x acutiflora, czy też Panicum virgatum sprawiają, że roślina przybiera formę kolumnową.
Kwiatostany traw nie są tak dekoracyjne jak innych roślin ogrodowych. Wynika to z faktu, że trawy są wiatropylne i nie potrzebują do zapylenia owadów, nie muszą przyciągać zapachem, czy też barwą. Niektóre jednak mają swój urok, jak np. białe kwiatostany rozplenicy kosmatej (Pennisetum villosum), przypominające „lisie ogonki”, czy też zwiewnie powiewające na wietrze wiechy miskantów, np. Miscanthus sinensis. Kwiatostany mogą być dekoracją nie tylko przez cały sezon wegetacyjny, ale również pozostając na roślinie przez zimę. Ścięte stanowią doskonałą dekorację do wazonu.
Trawy ozdobne ze względu na drobne i smukłe liście doskonale mogą pasować jako element kontrastowy wśród roślin o dużych liściach, lub w sąsiedztwie okazów ozdobnych z kwiatów. Ponadto ich liście w zależności od gatunku i odmiany mogą przybierać różne, efektowne barwy, nie tylko w odcieniach zieleni. Zieleń jest kolorem neutralnym, pasującym do pozostałych roślin w ogrodzie, jednak ciekawym motywem jest wprowadzanie barw innych, kontrastowych, przykładowo niebieskiego, czerwonego czy nawet fioletowego. Liście niektórych gatunków sprawiają wrażenie niebieskich, co jest często spowodowane występowaniem na liściach woskowego nalotu o odcieniu srebrzystym. Popularnymi niebieskimi trawami są np.: Festuca glauca, Leymus arenarius i Koeleria gracilis. Na uwagę zasługuje odmiana Imperata cylindrica 'Rubra' o wybarwieniu czerwonym, z czasem coraz bardziej intensywnym. Odmianą kontrastującą z roślinami może być rozplenica wybarwiająca się na fioletowo (Pennisetum setaceum 'Rubrum'). Jest to odmiana wrażliwa na przymrozki, jednak z powodzeniem można ją sadzić jako roślinę sezonową na balkonie lub tarasie. Trawy nie zawsze są jednolicie wybarwione. W zależności od odmiany ich liście mogą być nakrapiane, pręgowane, lub urozmaicone poziomymi lub pionowymi paskami. Poprzeczne prążki na liściach występują przykładowo u Miscanthus sinensis 'Zebrinus', a pionowe u odmiany 'Variegatus' tego samego gatunku.