Dlaczego chcemy mieć ogród?

Urządzanie ogrodu nie jest modą ostatnich czasów. Pierwsze ogrody ludzie tworzyli jeszcze przed naszą erą, czego przykładami są starożytna Grecja, Egipt i Mezopotamia.

Wynika to z faktu, że człowiek jest częścią przyrody i zawsze chciał mieć swój udział w jej tworzeniu. Naturalnym jest to, że dla ludzi ważny jest nie tylko pięknie urządzony dom, ale także ogród stanowiący jego zewnętrzny element.

Otoczenie roślinności pozwala odgrodzić się od otoczenia i tworzy aurę spokoju zachęcając jednocześnie do refleksji i pozwalając się wyciszyć. Człowiek mający swój ogród dostrzega procesy zachodzące w przyrodzie i staje się bogatszy o nową wiedzę związaną
z przyrodą. Choć wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, zmiany widoczne na roślinności najbardziej odzwierciedlają obecną porę roku i upływ czasu…

Ogród zaprojektowany ze smakiem wzbogaca krajobraz nie tylko na zewnątrz, ale także w pomieszczeniu, ponieważ urozmaica widok z okna. Ogród jest wizytówką miejsca, kreuje jego charakter i świadczy o gospodarzach posesji. Janusz Kofta jest autorem niezwykle wartościowych słów: „Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście”.