Moda na trawy ozdobne
Trawy ozdobne mają coraz większe znaczenie. Do nasadzeń w ogrodzie używane są zarówno trawy sprowadzane z innych stref klimatycznych, jak i gatunki pospolite, łąkowe.
Trawy występujące w krajobrazie naturalnym stanowią jego ozdobę i równie dobrze mogą być elementem kompozycji naturalistycznych w terenach zieleni. Małe wymagania siedliskowe, łatwość pielęgnacji oraz odporność na choroby i szkodniki decydują o tym, że wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród architektów krajobrazu i pasjonatów ogrodów.
Trawy nadają się do zastosowania zarówno w ogrodach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Często stanowią element rabat, które mogą być złożone z samych traw, jak i być połączeniem kwitnących bylin z roślinami trawiastymi. Suche pędy traw, które nie są zimozielone mogą zdobić nasadzenia nawet zimą, w przeciwieństwie do bylin, ozdobnych głównie w okresie kwitnienia. Pomysłowe kompozycje można tworzyć również w donicach. Do umieszczonych w donicy traw dobiera się inne zestawienia roślin jednorocznych. Trawy doskonale nadają się do posadzenia również pojedynczo, gdzie tło stanowi trawnik. Szczególnie dotyczy to wysokich i okazałych traw ozdobnych, takich jak trawa pampasowa i palczatka Gerarda, oraz gatunków i odmian miskantów. Do traw wysokich należy również grupa bambusów, które stanowią niezbędny element ogrodów w stylu orientalnym.
Pod koniec lata i jesienią, wiele roślin przekwita i nie daje ciekawych efektów plastycznych. Taki czas jest odpowiedni dla traw, gdyż właśnie wtedy są one szczególnie ozdobne. Ważną cechą traw jest to, że dzięki swoim falującym na wietrze kwiatostanom i liściom wprowadzają ruch i tym samym kompozycje ogrodowe stają się bardziej dynamiczne.
Coraz częściej spotyka się kolekcje traw ozdobnych w ogrodach botanicznych. Powodem występowania tego typu kolekcji jest wzrastające zainteresowanie trawami ozdobnymi.