Rośliny kwitnące zimą

Zaletą niektórych krzewów jest to, że podczas gdy pozostałe rośliny są jeszcze w stanie spoczynku, one kwitną nawet w czasie mroźnych temperatur.

Należą do nich między innymi oczary, które są w stanie zakwitnąć w styczniu i lutym.

Krzewy te najlepiej sadzić pojedynczo (jako solitery), ponieważ nie przepadają one za towarzystwem innych roślin, a poza tym można w ten sposób szczególnie wyeksponować ich walory. Przy silnym mrozie kwiaty oczarów skręcają się i kurczą, natomiast gdy wychodzi słońce, prezentują się pięknie. Warto więc posadzić tą roślinę na miejscu nasłonecznionym.

Wartościowym krzewem jest ponadto nasz rodzimy gatunek – wawrzynek wilczełyko. Może on zakwitnąć już w lutym. Ze względu na nieduże rozmiary jakie osiąga, doskonale nadaje się do małych ogrodów. Należy mieć jednak na uwadze to, że jego owoce są trujące.

Na uwagę zasługują kwitnące o zimowej porze roku ciemierniki, tworzące baśniowy widok. Należą one do bylin zimozielonych. Najpopularniejszym gatunkiem jest ciemiernik biały, który bardzo dobrze znosi nasze warunki klimatyczne, a jego kwiaty nierzadko pojawiają się już w grudniu (do kwietnia).