Trawnik „nietrawiasty”
Pod koronami drzew, na skarpach i innych trudnych terenach, gdzie nie jest możliwe założenie trawnika bądź prowadzenie jego dalszej pielęgnacji, warto zastosować tzw. trawnik nietrawiasty.
Jest to założenie oparte na wykorzystaniu roślin cieniolubnych, płożących a nawet zimozielonych. Stanowi ono najlepsze rozwiązanie zagospodarowania takiej powierzchni. Podnosi estetykę w założeniach terenów zielonych, zapobiega osuwaniu się gleby na skarpach, zmniejsza wzrost chwastów. Dodatkową zaletą stosowania roślin zadarniających są niewielkie zabiegi pielęgnacyjne.
Gatunki wykorzystywane na zadarnienia:
Runianka japońska – krzewinka zimozielona o drobnych i niepozornych kwiatach, dorastająca do 30 cm wysokości. Jest rośliną bardzo dobrze zadarniającą. Najlepszym stanowiskiem dla niej jest półcień. Chętnie znajduje zastosowanie pod koronami drzew.
Irga Dammera ‘Major’ – zimozielony krzew płożący. Kwitnie na biało w maju i czerwcu. Charakteryzują ją liczne jasnoczerwone owoce. Doskonale radzi sobie w warunkach miejskich, na stanowiskach słonecznych, półcienistych i cienistych.
Bergenia sercowata – chętnie stosowana bylina, ze względu na swoje dekoracyjne duże liście i pojawiające się wiosną zwykle w kolorze różowym kwiatostany. Bergenia jest odporną, mało wymagającą rośliną zimozieloną. Znalazła zastosowanie na rabatach miejskich, ogródkach skalnych oraz pod koronami drzew.
Funkia – istnieje bardzo duży wybór tych roślin, większość odmian toleruje stanowiska cieniste i wilgotne, a niektóre nawet słoneczne. Popularny gatunek o dekoracyjnych liściach, o różnym wybarwieniu i wielkości w zależności od odmiany. Kwiatostany występują zwykle w kolorze fioletowym. Funkie sadzone w grupie tworzą malownicze i efektowne kobierce.
Dąbrówka rozłogowa – dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Kolor liści i kwiatów w zależności od odmiany różnią się. Najczęściej spotykać można dąbrówkę o zielono-fioletowych liściach i niebiesko-fioletowych kwiatostanach. Roślina rozmnaża się przez rozłogi, dając przy tym szybki efekt zadarnienia. Gatunek wykorzystywany w miejsca zacienione np. pod koronami drzew oraz na skarpy.
Barwinek pospolity – zimozielona krzewinka o zdolnościach płożących. Niebieskie kwiatki, które kwitną w maju efektownie wyglądają na tle ciemnozielonych i błyszczących liści. Barwinek stwarza bardzo ładny efekt na większej powierzchni, szczególnie wiosną. Toleruje stanowisko półcieniste i cieniste.
Bluszcz pospolity – najczęściej spotykane pnącze, które za pomocą korzonków przybyszowych wspina się po podporach i drzewach, a także płoży się po ziemi zadarniając przestrzeń. Gatunek silnie rosnący i zimozielony.