Miasto pełne ogrodów

Z inicjatywy Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu zorganizowany został cykl wykładów i dyskusji pt. „Spotkania z Architektem Krajobrazu”.

22 stycznia 2019 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszej prelekcji tego cyklu pt. „Miasto pełne ogrodów - waga ogrodów przydomowych w przestrzeni miast”. Wykład odbył się na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prelegentem była ceniona projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny – Żukowska, której doświadczenie stanowi ogromną inspirację dla miłośników sztuki ogrodowej.

Pani Agnieszka w trakcie prelekcji opowiadała o swoich badaniach nad wagą ogrodów przydomowych w przestrzeni wybranych miast (między innymi Pucka, Gdańska i Łodzi), zachęcając słuchaczy do refleksji nad tematem. Spotykamy się niejednokrotnie z informacjami, że zieleń publiczna w postaci przykładowo parków, skwerów, cmentarzy wliczana jest w powierzchnię zieleni miast, natomiast należy jednocześnie zauważyć, że pomijana jest tym samym zieleń ogrodów przydomowych – a przecież one również są elementem miast i niejednokrotnie to one stanowią największe bogactwo gatunków i odmian, przez co urozmaicają otaczającą nas przestrzeń.

Na wykładzie poruszony został temat znaczenia ogrodów prywatnych dla zdrowia nie tylko samych posiadaczy ogrodów, ale także mieszkańców miast. Oprócz dobroczynnego wpływu na powietrze w aglomeracjach, roślinność stanowi dużą ochronę przed hałasem, wzbogaca otaczający krajobraz i ma niesamowity wpływ na zdrowie człowieka poprzez kontakt z zielenią i sam widok na nią. Znacznie przyjemniej spaceruje się ulicą, wzdłuż której widać pięknie zagospodarowaną zieleń niż pomiędzy szarymi murami budynków i szczelnych ogrodzeń…