Powojniki

Powojniki to rośliny należące do grupy pnączy. Są dość popularne w uprawie. W szkółkach roślin ozdobnych czy innych sklepach ogrodniczych jest szeroki wybór odmian.

Najczęściej wykorzystywane są powojniki wielkokwiatowe. Wybierając podporę należy pamiętać, że wspinają się przy pomocy ogonków liściowych, dlatego nie potrafią owinąć się wokół podpory o dużej średnicy.

Zalecane jest wówczas wykorzystanie na przykład kratownicy o cienkich elementach, co umożliwi powojnikowi swobodne wspinanie się. Młode, wiotkie pędy roślin warto wspomóc przywiązując je delikatnie do przygotowanej podpory. Najlepszym momentem na sadzenie tych pnączy jest jesień. Zaleca się systematyczne podlewanie roślin, ponieważ źle znoszą przesuszone podłoże. Nie wszystkie clematisy wymagają cięć. Warto przycinać pnącza w celu pobudzenia ich do obfitszego kwitnienia. Najczęściej jednak tyczy się to powojników wielkokwiatowych.

Ogólną zasadą przycięcia jest wykonanie je nad rozgałęzieniem pędów lub tuż nad występowaniem zgrubienia tzw. oczka. Warto pamiętać, że odmian kwitnących wiosną nie należy przycinać na początku sezonu. Pąki zawiązane zostały już w poprzednim roku, a zabieg cięcia spowodowałby się ich pozbycie. Dlatego przeprowadzamy go dopiero po przekwitnięciu rośliny. W przypadku powojników, które wypuszczają swoje kwiaty wiosną i latem lub jesienią cięcie wykonujemy na początku sezonu wegetacyjnego. Wpłynie to korzystnie na rozwój roślin oraz na obfite ich kwitnięcie – szczególnie latem. Zimą należy pamiętać o ochronie przed przemarznięciem. Wykonujemy wówczas kopczyk z ziemi u podstawy rośliny. Stosować zamiennie możemy również gałązki iglaste lub trociny.