Szyszki na świerku czy groźny szkodnik?
Na świerku pospolitym bardzo często można zaobserwować narośla przypominające szyszki.
Tworzą je mszyce nazywane ochojnikami. Samice tego szkodnika składają jaja na świerkach, a larwy w okresie wiosennym żerują na pąkach powodując tworzenie się galasów – tworów przypominających szyszki (wiosną są one zielone, a z czasem brązowieją). Latem młode osobniki przenoszą się i żerują na modrzewiu, czego objawem jest biały puch na igłach tego gatunku. Po kilku latach żerowania na świerku doprowadzają do obniżenia jego kondycji.
Najskuteczniejszym terminem wykonania oprysku przeciw temu szkodnikowi jest koniec marca lub początek kwietnia. Później larwy znajdują się w galasach. Odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów olejowych typu Promanal. W sezonie wegetacyjnym zapobiegawczo drzewa można opryskać preparatami takimi jak np. Confidor lub Mospilan. Podane środki ochrony wykazują dużą skuteczność, ponieważ wraz z sokiem rośliny dostają się do ciała szpeciela. Warto ponadto obrywać i niszczyć galasy, jeśli nie ma ich wiele.
Ochojniki atakują świerki pospolite, rzadziej modrzewie, sosny, jodły i daglezje. Warto wiedzieć, że w ogrodzie bez obawy można sadzić odmiany świerka kłującego (Picea pungens), ponieważ są one całkowicie odporne na omawianego szkodnika.