Magnolie

Magnolie najefektowniej prezentują się jako solitery, czyli rośliny posadzone pojedynczo w celu ukazania walorów dekoracyjnych wybranego gatunku.

Zalecane jest sadzenie magnolii w miejscach zacisznych i słonecznych, od strony południowej. Krzew rośnie na glebach lekko kwaśnych o pH 5-6. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnych magnolii jest podlewanie. Nie zaleca się przycinania krzewów. Zabieg ten wykonujemy dopiero, kiedy sytuacja tego wymaga. Wiosną usuwamy wówczas przemarznięte i uschnięte pędy. W celu zabezpieczenia świeżo powstałej rany smarujemy ją specjalną emulsja lub maścią przeznaczoną do drzew. Zalecane jest stosowanie ściółkowania pod rośliny. Taki zabieg ograniczy wzrost chwastów, utrzyma wilgotność podłoża i wprowadzi wygląd estetyczny.

Magnolie są wrażliwe na niskie temperatury. Dlatego korony młodych okazy należy okryć zimą słomą lub jutą w tzw. chochoł. Nie należy stosować zamiennika w formie folii. Natomiast okrywanie bryły korzeniowej gałązkami roślin iglastych zaleca się każdego roku, również na starszych okazach. W miesiącach od III do VII wykonujemy nawożenie wieloskładnikowe 3-4 krotnie w odstępach 2-3 tygodniowych. Prawidłowo wykonywana pielęgnacja spowoduje kwitnięcie, w zależności od odmiany od 1 do 3 roku uprawy.

Odmiany magnolii dorastające do 3 m wysokości:

  • ‘Nigra’ ‘Powder Puff’, ‘Judy’, Ann’, Leonard Messel’, ‘Susan’
  • Odmiany magnolii dorastające do 5 m wysokości:
  • ‘Lennei’, Lennei Alba’, Rogów’, ‘Alexandrina’ , ‘Heaven Scent’, ‘Norman’

Odmiany magnolii dorastające do 10 m wysokości:

  • ‘Galaxy’, ‘Spectrum’, ‘Merrill’