Krzewy iglaste przebarwiające się zimą

Jeśli zauważyliśmy, że w ogrodzie posiadamy niewiele roślin zdobiących ogród zimą, warto pomyśleć o wzbogaceniu rabat o ciekawe odmiany iglaków, które przebarwiają się w okresie zimowym.

Wśród nich na uwagę zasługuje między innymi żywotnik zachodni 'Cloth of Gold'. Jest to wolno rosnąca odmiana o „puszystej” budowie i gęsto skupionych pędach. Krzew ten cechuje niezwykle atrakcyjne zielone wybarwienie, pomarańczowe zimą.

Podobnie zachowuje się sosna górska 'Winter Gold'. Igły tej karłowej sosny o płaskokulistym, pokroju są zielone, ale zimą przebarwiają się na kolor złocistożółty stanowiąc wtedy ogromną ozdobę ogrodu. Ubarwienie to utrzymuje się aż do wiosny. Inną zaletą tego krzewu jest bardzo powolny wzrost, dzięki czemu z powodzeniem można ją zastosować również w niewielkich ogrodach.

Do stworzenia zimowej kompozycji ogrodowej doskonale nadaje się żywotnik zachodni 'Rheingold'. Jest to wolno rosnący, karłowy krzew o gęstym pokroju i jajowatym kształcie. Dodatkową jego ozdobę stanowi czerwonawa kora łuszcząca się długimi pasmami. Do jesieni roślina ta zachowuje barwę złocistozieloną lub żółtą, natomiast zimą brązowieje przybierając odcień nieco rudawy. Wybierając ten krzew do ogrodu należy mieć na uwadze fakt, iż cała roślina jest trująca