Porady ogrodnicze na styczeń

Zimą należy pamiętać o usuwaniu nadmiaru śniegu z drzew i krzewów, co dotyczy szczególnie form kolumnowych i piennych. 

Nie powinno się wymiatać śniegu z powierzchni trawnika (śnieg stanowi ochronę przed mroźnym wiatrem), lub przesypywać śniegu na trawnik przy odśnieżaniu ścieżek.

Nasiona bylin (np. dzwonka dalmatyńskiego, jeżówki purpurowej, pierwiosnków) warto wysiać do skrzynek i przykryć szklaną szybą; na 6 tygodni powinno się wystawić je na zewnątrz, a po tym czasie zabrać do pomieszczenia o temp. 12*C.

Pod warunkiem, że jest słonecznie, w drugiej połowie stycznia można wykonać cięcia prześwietlające krzewów.

Można wykonać zabezpieczenia młodych drzew przed zającami i sarnami. Odpowiednie będą np. falista tektura, mata polipropylenowa lub plastikowa siatka. Jeśli wystąpią uszkodzenia pni przez gryzonie należy zastosować pastę sadowniczą do posmarowania ran.

Jeśli zima była łagodna i zabezpieczenia roślin przed mrozem nie zostały jeszcze wykonane, można wykonać kopczykowanie z ziemi i torfu róż, pędów winogron i jeżyn.

Świąteczna choinka z domowego pomieszczenia może zostać wystawiona na zewnątrz. Jeśli ziemia nie jest zamarznięta, a drzewko jest w dobrej kondycji, można je wsadzić do gruntu.

Aby ochronić drzewa przed promieniami słonecznymi można wykonać bielenie wapnem pni drzew.

W oczku wodnym należy wykonać przerębel w celu umożliwienia wymiany gazowej.

Zima to odpowiedni moment na zastanowienie się nad urządzeniem ogrodu i pomoc w jego zaprojektowaniu architekta krajobrazu.

Po wystąpieniu mrozów zbiera się owoce jarzębiny i głogu, które tracą swoją cierpkość i można je wykorzystać na konfitury.