Rośliny cieniolubne

Mimo pozorów istnieje wiele bylin i krzewów cieniolubnych, które można wykorzystać w ogrodzie. Bardzo dobrze na takim stanowisku sprawdzi się bukszpan wieczniezielony.

Rośnie on również w miejscach słonecznych, jednak najlepiej rozwija się w cieniu. Dodatkowym jego atutem jest fakt, iż posiada liście zimozielone. Dobrze znosi cięcie. Dlatego nadaje się na niskie obwódki, żywopłoty i różnego rodzaju topiary.
Odpowiednikiem bukszpanu wśród roślin iglastych jest cis pośredni o ciemnym zabarwieniu igieł. Wykorzystywany do cięć formujących. Może stanowić alternatywę podczas wybory żywopłotu iglastego.

Kolejnymi krzewami wartymi uwagi, z przeznaczeniem na miejsca półcieniste są dwie odmiany pęcherznicy kalinolistnej: ‘Luteus’ – o soczystych zielono-żółtych liściach oraz kontrastowa do niej ‘Diabolo’ – o ciemno fioletowych liściach. Polecane są do zestawień w kompozycjach kolorowych. Nadają się także na żywopłoty. Dobrze rosną w terenach zabudowanych.

Trzmielina oskrzydlona stanowi gatunek malowniczy szczególnie w okresie jesiennym. Jej liście przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor, wprowadzając silny akcent w ogrodzie. Posiada oryginalne i malownicze owoce. Chętnie stosowaną i łatwo dostępną odmianą jest ‘Red Cascade’, która potrafi osiągnąć do 3 m wysokości.

Coraz chętniej wykorzystywana jest runianka japońska. Stanowi ona niską i zimozieloiną krzewinkę. Dobrze sprawdza się jako roślina zadarniająca i tolerująca miejsca zacienione.

Podstawowym gatunkiem wykorzystywanym z grupy bylin są funkie. Ich główne walory dekoracyjne to liście. Kwiatostany pojawiają się głównie w kolorze lila. Obecnie występują w wielu atrakcyjnych odmianach o zróżnicowanej wielkości i wybarwieniu. Ładnie prezentują się hosty o niebieskich liściach np.: Big Daddy, Halcyon, Blue Angel. Do kontrastowych kompozycji mogą nadać się funkie o intensywnie zielono-żółtych liściach: Stained Glass, American Dream.

Kolejną byliną, która bardzo dobrze rośnie w cieniu jest Tawułka Arendsa. Charakteryzuje się efektownymi delikatnymi, kwiatostanami. Ich kolory różnią się od siebie w zależności od odmiany. Potrafi osiągnąć wysokość od 50 cm do ponad 100 cm. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych. Do ciekawszych odmian należy ‘Fanal’ o intensywnie czerwonych kwiatostanach. Jej przeciwieństwem jest ‘Super Sprite’, która posiada delikatniejsze różowe wybarwienie kwiatów. Polecając rośliny na stanowisko cieniste warto wspomnieć o żurawkach. Są to niskie byliny ozdobne przede wszystkim z liści. Ładnie komponują się w kontrastowych zestawieniach. Do interesujących odmian należy ‘Champagne’, ‘Rex Purple’, ‘Fire Chief’.